کمپین تابستان داغ تحول ذهن و زندگی

| تا 20% تخفیف استثنایی

تنبیه بدنی در کودکان

خواندن این مطلب

3 دقیقه

زمان میبرد!

تنبیه بدنی در کودکان

شواهد علمی نشان می دهد که تنبیه بدنی که توسط والدین و سایر مراقبان کودکان انجام می شود، می تواند به سلامت روان کودکان آسیب برساند و منجر به رفتارهای خشونت آمیز در آنها شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که تنبیه بدنی که توسط والدین و با قصد کاهش رفتار پرخاشگرانه و نافرمانی کودکان انجام می شود، رفتار مناسبی نیست و منجر به ترویج رفتار صحیح و شایسته در کودکان نمی شود. تحقیقات انجام شده در مورد پیامدهای نامطلوب تنبیه بدنی نشان می دهد که هیچ یک از مزایایی که ممکن است در کوتاه مدت داشته باشد بر عوارض بلند مدت آن نمی ارزد.

طبق تحقیقات، کودکان از رفتار والدین خود الگوبرداری کرده و یاد می گیرند. تنبیه فیزیکی می تواند شیوه ی نامطلوب حل تعارض را آموزش داده و منجر به آسیب جسمی شود.

به گزارش ریاست APA، طی 50 سال گذشته در ایالات متحده تنبیه بدنی در کودکان رو به کاهش بوده است. پس جای امیدواری است که والدین و مراقبان این آگاهی را داشته باشند که سایر اَشکال تنبیه، می تواند نتایج موثرتری به همراه داشته باشد و منجر به رفتارهایی شود که والدین می‌خواهند در فرزندان خود ببینند.»

علیرغم این باورها که تنبیه بدنی روشی موثر برای حذف رفتار نامطلوب کودک یا وادار کردن او به پیروی از خواسته های والدین اش است، هیچ مدرک علمی ثابت شده ای وجود ندارد که نشان دهد تنبیه بدنی در کودکان باعث می‌شود آنها از رفتار نامطلوب خود دست کشیده یا رفتار مطلوبی از خود نشان دهند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که تنبیه بدنی نسبت به سایر روش‌ها هیچ گونه برتری ندارد و منجر به نتایج مطلوبی که والدین انتظارش را دارند، مانند رشد درونی یا رفتارهای صحیح، نمی شود.

تنبیه بدنی منجر به افزایش مشکلات رفتاری در کودکان می شود. تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی در نگرش‌ها و باورهای مربوط به تنبیه بدنی در افراد ممکن است در استفاده از آن تاثیر بگذارد. هرچند طبق تحقیقات، پیامدهای مضر آن یکسان است.

مهارت‌های فرزندپروری مثبت همچون رفتارهای انعطاف پذیر آموخته شده، رفتار قابل پیش‌بینی، تشویق، ارتباط محترمانه و حل تعارض گروهی، رفتارهای مطلوب زیادی را به همراه می آورد و محیط خانوادگی مثبت‌تر و حمایت‌کننده‌تری را ایجاد می‌کند.

همچنین تحقیقاتی در زمینه تنبیه بدنی انجام شد که در نتیجه آن، تنبیه بدنی در کودکان از لحظه تولد، غیراخلاقی به حساب می آید. زیرا نتیجه مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از تنبیه بدنی در کودکان مضر بوده و سایر اَشکال تربیتی می تواند رفتار مثبت کودک را در طول زمان ارتقا ‌بخشد. به توصیه APA والدین باید از تنبیه بدنی فرزندان خودداری کنند، زیرا روشی ناکارآمد است. به همین دلیل بسیاری از کشورها این رفتار را در هر شرایطی ممنوع اعلام کرده اند.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

محصولات جدید

جستجو کنید ...

تبلیغات